Za učiteľov

Autor: Vladimír Imrich | 28.1.2016 o 13:27 | Karma článku: 11,23 | Prečítané:  2222x

Najmä kvôli mojim priateľom, aby neodsúdili zdieľané názory kvôli menu autora a aby sa na chvíľu pozastavili, že čo to tomu Vladovi nedalo toľko pokoja, že oprášil svoj starý postpubertálny blog (určite ma ani na fotke nespoznajú)

Čítal som snáď každú reakciu ohľadom štrajku učiteľov, na ktorú som natrafil (nieže by som ich vyslovene vyhľadával). Pár názorov som si mohol dokonca osobne vypočuť. Ako by som jednu polovicu chcel zdieľať a druhú polovicu dávať za zlý príklad uvažovania, tak som sa nakoniec rozhodol, že si to radšej celé spíšem sám a po svojom.

Nie je možné, aby ľudia, ktorí na najmenej 10 rokov formujú osobnosť človeka, boli hodnotení spôsobom ako na Slovensku. Túžime veriť vo svetlú budúcnosť, no ťažko ju dosiahneme, ak budú budúce generácie vzdelávané ľuďmi bez pocitu, že spoločnosť si ich váži a náležite oceňuje. Naopak, ľudia schopní a zapálení pre vec sa budú vytrácať hľadajúc lepšie hodnotenie.

Myslím, že povolanie učiteľ by malo byť finančne oceňované ako jedno z najlepších. Jedine tí najlepší vo svojich odboroch dokážu vyprodukovať opäť to najlepšie a teda vyťažiť z detí maximum potenciálu. Chceli by sme zo Slovenska vybrúsiť diamant, ale učiteľov ako dodávateľov materiálu platíme ako keby nám vozili len kremene z potoka za dedinou. Nie! Byť učiteľom je poslanie, ale nesmie to byť tak, že ich plat je testom, či je ten najlepší učiteľ ochotný obetovať vlastné blaho kvôli výchove budúcich generácií. Štrajkujúci učitelia majú vieru, že sa to zmení a ak to budeme ignorovať, s ich vierou sa budú postupne zo školstva vytrácať aj oni sami a už beztak krívajúca úroveň upadne ešte viac.

To potom ešte len pribudne mladých „rebelov“, ktorí budú kričať, ako školský systém vytvára len robotov bez kreativity a fantázie (všetci máme aspoň jedného priateľa, ktorý rozširuje tieto názory). Áno, sám som sa s podobnými učiteľmi stretol, keď som študoval, no nemám pocit, že by patrili práve k tej elite ktorá svoju prácu vykonáva z presvedčenia. Ktorá so zápalom hovorí o téme a ochotne zodpovedá otázky žiakov, ba priam ich pobáda k tomu, aby sa pýtali. Ktorá si vie získať rešpekt nielen žiakov, ale aj samotných rodičov a dokáže si pred nimi svoje učebné a výchovné metódy obhájiť (ruku na srdce, každý z nás pozná v okolí rodičov, ktorí to so starostlivosťou o svoju ratolesť tak trochu preháňajú).


Dobrý učiteľ si tie peniaze zaslúži a prinesie za ne do spoločnosti nevyčísliteľnú hodnotu. Bez nich budeme len lacnou pracovnou silou pre zvyšok Európy a tá hŕstka šťastlivcov, čo sa dostane k poriadnemu vzdelaniu, bude buď v červenej kravate počítať pred kamerami percentá, alebo sa aj s chrbticou vytratí do zahraničia. Prestaňme na školstvo nadávať a začnime venovať energiu tomu, aby sa to zmenilo. Núťme zodpovedných ku zmene, budúcnosť Slovenska od toho bytostne závisí. Zvýšenie platu je len malá zmena k tomu, čo by sa dal nazvať ideálny stav, no nech je prvá! Nech je motiváciou k ďalším zmenám a nie naopak klincom do rakvy tým ľuďom, ktorí za zmeny bojujú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?